Biraz süt, biraz baharat… Sıcak Çikolata

Kış günlerini geride bırakırken sıcak çikolata hakkında geç kalmış bir yazı olacak… Ama olsun yine de yazmaya değer değil mi ? Elbette kış tekrar gelecek ve tekrar içimizi ısıtmak isteyeceğiz. Zaten tam olarak da bizi terketmiş sayılmaz. Garip geçiş günleri yaşıyoruz. Bir gün karın altında şala şapkaya sarınırken iki gün sonra paltolarımızı koyacak yer bulamıyoruz. Ama sonuç olarak da bu yazının ana konusu olan SICAK ÇİKOLATA, mevsim değişti diye vazgeçilebilecek bir tat değil pek çoğumuz için.

Sıcak çikolatanın bilinen pek çok yararı var. Tarihte günümüzdeki gibi sadece keyif içeçeği olarak değil de, tıbbi olarak da önemi olan bir içecekmiş. Yani gönül rahatlığı ile tüketebiliriz ama fazla olmamak kaydıyla. Herşeyde olduğu gibi bunda da aşırı kullanımdan kaçınmak önemli. Çünkü içeriğinde bol miktarda yağ, şeker ve az da olsa kafein var.

Sıcak çikolatayı sadece çikolatadan ibarettir diye düşünmemek gerekiyor. Bu gün herhangi bir kafeye gittiğimiz zaman pek çok aromalı çeşidine rastlayabiliyoruz menülerde. Bunlar bize çok yabancı olmayan tatlar, fındıklı, çilekli, karamelli, portakallı… Ama bunlardan ziyade baharatlılar benim daha çok ilgimi çekiyor. Farklı kokuları, tatları tüm duyularımı harekete geçiriyor sanki. Tabi ilgimi çekmesi de Ara Kafe’ de Meksika Usulü Sıcak Çikolata içtiğim güne dayanıyor. Yoğun kıvamlı çikolatayı içerken bir anda bol baharat tadı boğazınızdan ılık ılık midenize iniyor. Özellikle benim gibi baharatı ve acıyı seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Ara Kafe bunu gayet güzel yapıyor, dur bir de ben deneyeyim dedim ve nasıl yapabilirim diye araştırıken de şöyle bir tarif buldum Devletşah‘da ve bu baharatlı sıcak çikolatayı da çok beğendim.

Meksika Usulü Sıcak Çikolata

Bu tarifte baharat olarak tarçın, muskat, zencefil ve pul biber kullanılıyor.

Meksika Usulü Sıcak Çikolata ev yapımı

Bu da yapıldıktan sonraki, mideye inmeden az önceki hali. Orjinal tarifine sadık kalarak yaptım fakat çok ağır olmaması için üzerine krema hazırlamadım. Daha hoş bir görüntü için krema konulabilir. İçinde pul biber nasıl oluyor diye sakın tereddüt etmeyin gerçekten çok yakışıyor. Ayrıca ağır olmayan, hoş kokulu bir kış içeceği.

Sıcak çikolatanızı hazırladınız, gömüldünüz camın önündeki koltuğunuza… Eğer sohbet edebileceğiniz sevdikleriniz varsa yanında harika ama yoksa sanki bir şeyler eksik kalmadı mı? Atmosferi tamamlamak için Norah size sımsıcak sesiyle eşlik edecek.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ybiHOdO3Noc]

2 Comments Add yours

  1. MeloTheAngel dedi ki:

    bence havaların bize verdiği bi şans bu.. içilmemiş sıcak çikolatalarımızı içmek için bir davet.. Daveti geri çevirmek olmazz, acı bizi çağırıoo

  2. maristanbul dedi ki:

    en kısa zamanda bu tarifi denemek ve tadını çıkarmak istyrm, en sevdiğim şeylerden biridr çnkü sevdklermle sıcak çikolata keyfi, bu blog bana ana renkler dışında arada kalan, gözümden kaçırdığım renkleri gösterecek sanırım.ilgiyle bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir