çalışmak kölelik mi

Çalışmak köleleşmek mi?

Kendimi bazen neden çalıştığımı sorgularken buluyorum. Para kazanmak için mi sadece? Evet bu önemli bir sebep ama beni tatmin etmiyor. Sadece para kazanmak için çalışmak insanın doğasına ters. Eğer bu amaçla çalışıyorsak iş bizi paranın kölesi haline getiriyor. Patronun isteklerini para uğruna yerine getirmeye çalışan bir köle. Aslında çalışmak tam tersi bizi özgürleştirmeli. Kendi kanatlarımızla uçmanın tadını hissettirmeli. Halil Cibran’ ın dediği gibi “Çalışmayı sürdürmekle aslında hayatı sevmiş olursunuz.”

halil cibran - ermiş

Yaşlı büyüklerimize baktığımızda kendini işe yarar hissetmenin ne kadar önemli olduğunu anlarız. Ellerinden daha fazlası gelmese de bildiklerini, deneyimlerini anlatarak, öğreterek yaşamda onlara verilen son görevleri yerine getirirler. Çalışmak ve üretmek kendini gerçekleştirmenin tek yolu ve insanoğlu son nefesine kadar aslında bu dürtüyle yaşıyor.

çalışmak el işleri

Her ne iş yapıyorsak yapalım bunu “aşk” ile yapmayı çok güzel anlatır Halil Cibran “Ermiş” kitabında.

Derki “Yeryüzüne ve yeryüzünün ruhuna ayak uydurabilmek için çalışırız. Çünkü aylaklık, mevsimlere yabancı düşmek, heybetli ve mağrur bir teslimiyetle sonsuza yürüyen yaşam kafilesinin dışında kalmaktır.”

Çalışmayı para kazanmaktan ibaret sayanları ezercesine der ki “İş olmadıkça tüm bilgiler boşunadır ve aşk olmadıkça tüm işler boştur.”

Bugün adını duyduğumuz, hayranlıkla yaptıklarını takip ettiğimiz insanlar doğalarına en uygun işi aşk ile yapan insanlar aslında.

çalışmak

Eğer hala bu hislerle çalışmıyorsak belli ki bir yerlerde yanlış yapıyoruz. Bunu bir hayat tecrübesi sayıp başa dönmek ve yapmak istediğimiz işe başlamak için çok mu geç? Geç olduğunu düşünmek için çok erken aslında.Çalışmanın yarattığı sıkıntı verdiği mutluluğun önüne geçmemeli.  Yine der ki Cibran;

“Eğer aşkla çalışamıyor ve çalışırken sadece hoşnutsuzluk duyuyorsanız, işinizi bırakıp tapınak kapısında oturmak ve sevinçle çalışanların sadakalarını almak yeğdir.”

Not: Bu büyük eseri okumak için geç kalmayın.

 

1 Comments

  • Yusuf Şahin
    8 Ocak 2017

    Bu konu sistem için çalışmak mı yoksa kendin için mi çalışmak gerekiyor sorusu ile çok alakalı. Sistem için çalışırken sistemin dişlisine girip sistemin verdiklerini saklayıp, sistemin vermediklerini hedef haline getirir oluyor insan. Tam tersi olarak sistem yerine kendi için çalışmaya başlayınca sistemin kölesi olmaktan çıkıp sistemi kendi idealleri için kullanmaya başlıyor. Ancak sistemden ne yazık ki günümüzde bir kaçış yolu bulunmuyor. Sistemi kendi kölesi yapan insan bile hayatının belirli dönemlerinde sistemin kölesi olmaktan kurtulamıyor.

    Cevapla

Leave Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *