Evrim ve Eğitim

Neden evrim ve eğitim? Bloğumun adından da anlaşıldığı gibi amacım, hayatı anlamlandıran ayrıntıları kendi bakış açımla yazıp paylaşmak. Ve yine benim bakış açıma göre hayat biyoloji olmadan pek mümkün değil.  Biyoloji de hayattaki ana renklerden biri. E peki biyoloji deyince aklımıza ilk olarak ne geliyor?

Tabiki Evrim Kuramı ve Darwin.

Evrim kuramı özet olarak canlıların temel bir atadan köken aldıklarını söylerken, bunların çeşitlenmesini de doğal seçilim dediğimiz bir süreçle açıklıyor. Bu tanım evrimi anlamak için çok da yeterli değil ve alt başlıklarının  herbiri çok geniş kapsamlı. Detaylı bilgi için Evrimi Anlamak sitesi çok iyi bir kaynak. Benim ise burada asıl değinmek istediğim eğitimde evrime karşı var olan ön yargılar ve eğitimde evrimin önemi.

Bugün dine ve insan inançlarına sırtını dayayıp, bilimi ve bilimsel gerçekleri hiçe sayan ve bunu dünyevi şeyler için kullanan, yetmezmiş gibi konu hakkında bilgisi olmayan insanları da kendilerine maşa yapan pek çok sözde dindar çıkıyor karşımıza. Ama bunlar, aslında ne tam olarak dini biliyorlar ne de tam olarak bilimi. İnsanları nereden vurabileceklerini iyi bildikleri için kullanmaktan da gocunmuyorlar. Tabii bunun başlangıç noktası gençler. Biz maalesef çocuklarımıza bilimi, felsefeyi tam olarak anlatamadan üniversitelere yolluyoruz ve aslında doğruyu bulmalarını biz engelliyoruz.

Evrim kuramı tabi ki bilimsel çalışmalar için çok mühim. Ama aynı zamanda eğitimde öğrencilerin düşünmeleri, akıl yürütmeleri ve bilimin ne olduğunu anlayabilmeleri için de harika bir konu. Öğrencileri düşünmeye sevkeden, sorgulayıcı olmalarını sağlayan, ezberlemektense özümsemeye teşvik eden ve çocukların bilgiye kendilerinin ulaşmasını sağlayabilen bir öğretim planı için iyi bir alt yapı olabilir.

Fakat bugün hala biyoloji öğretmenleri müfredatta var olan evrim ünitelerini gereksiz bulabiliyor ve hala evrime ‘inanıp inanmama’ hakkında tartışıyorlar. Halbuki kendileri de aslında ne düşündüklerini bilmiyorlar. Bu da asıl önemli olan konuları atlayıp biyoloji dersini ezber bir ders haline getiriyor.

Bilmek, öğrenmek, düşünmek, okumak ve anlamaya çalışmak bizleri ne dinden ayırır, ne ahlaktan, ne tanrıdan. Aksine bizi hep ileri, daha ileri götürür. Önemli olan elmaları ve armutları ayırabilmek ve çocuklarmızı bu konuda iyi yönlendirmek. Tercih edilen meslek her ne olursa olsun…

One Comment Add yours

  1. maristanbul dedi ki:

    ben bir biyoloji öğretmen adayı olarak; bu yazıyı çok gerekli buldum, amacımız ilk önce bilimin ne olduğunu anlatmak, bilimin doğasını açıklamak olmalı. bana göre evrimse tam merkezinde yer alıyor biyoloji gibi bir yaşam renginin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir