meteora

Gökyüzüne Daha Yakın… Meteora…

Bizden çok şey içeren bir ülke Yunanistan. Kapı komşumuz, sanki aynı mahallenin çocukları gibiyiz. Ortak bir kültürü paylaşıyoruz. Ortak yemekler, ortak müzikler… Ege ve Trakya’ yı çok seven benim için benim memleketimin devamı gibi.

Yunanistan 13 idari bölgeye ayrılıyor ve bunlardan biri Teselya (Θεσσαλία – Thessalía) bölgesi. Batı Ege Denizi’ ne kıyısı olan bu bölge Kalambaka şehrindeki “Meteora” bölgesi ile görülmeye değer. 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi‘ nde.

meteora

Şayet James Bond’ “For your eyes only” filmini izlediyseniz zaten Meteora’ yı da görmüşsünüzdür. Şimdi de 62. Berlin Film Festivali’ nde karşımıza çıkıyor bu harika kayalar. “Meteora” isimli Yunanistan-Almanya ortak yapımı  film bu yıl Altın Ayı ödülü için yarışıyor.

meteora film afişi

Ortalama 300 metre yükseklikte ve ortalama 300 milyon yıl önce oluşmuş  kayalardan meydana gelen bu bölge 11. yüzyıldan beri Ortodoks keşişlerin Tanrı’ ya daha yakın olmak için manastırlar kurduğu bir yer. Çünkü Meteora’ nın “cennet ve dünya arasında” olduğu inancına sahipler.

meteora manastır

Öncesinde 24 manastır varken bugün gezilebilen 6 manastırı var:

 • Holy Monastery of Great Meteoron (14. yüzyılın ortalarında yapılmış ve Meteora kiliselerinin en büyük ve turistler tarafından en çok gezileni.)
 • Holy Monastery of Varlaam
 • Holy Monastery of Rousanou
 • Holy Monastery of St. Nicholas Anapausas
 • Holy Monastery of St. Stephen
 • Holy Monastery of Trinity

yunan bayrağı

meteora yukarıdan bakış

Meteora’ yı eylül ayında gezdim ve yeşiline, doğasına hayran kaldım. Kiliselerin iç bahçeleri, manzaraları, mimarileri görülmeye değer.

kilise

Türkiye’ye yakın ve yeşil pasaport sahipleri için de vizesiz, kısa tatillerinizi değerlendirebileceğiniz, belki de geçerken uğrayabileceğiniz “Meteora” yı gezilecekler listenize eklemeyi unutmayın…

2 Comments

 • esinn
  12 Şubat 2012

  gidilmeli, gezilmeli, kedileri sevilmeli, o gün bol fotoğraf çektirip ölümsüzleştirilmeli..

  Cevapla
 • güllü
  12 Şubat 2012

  dünyanın her yanı gezilmeli bilmediğimiz ne yerler var ne yerler

  Cevapla

Leave Your Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *